دكتر قهرماني دامپزشك كورد

دامپزشكي-ادبيات فارسي
 
گزانگبین گه زو
ساعت ۱٢:٤٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٥ مهر ۱۳۸٩ : توسط : دکتر قهرمانی

گز انگبین از نظر شیمیایی یک نوع من 1 Mann می‏باشد . من‏ها موادی هستند که بطور کلی از تراکم مواد قندی ویا موادی که از تغییر و تبدیل مواد قندی مختلف حاصل می‏شوند بوجود آمده‏اند ( این مواد در کشورهای مختلف بخصوص در ایران اهمیت فراوان دارند ) من‏هائی که در گیاهان ایران وجود دارند بسیارند . از آنجمله شکر تیغال , بیدخشت , ترنجبین , شیر خشت و بالاخره گزانگبین . این ماده از زمانهای بسیار قدیم در ایران شناخته شده است که قسمت اعظم آن در صنعت گز سازی مورد استفاده قرار می‏گیرد .
متأسفانه عوامل مختلف بیولوژیکی , اقلیمی و برداشت ناصحیح موجب گردیده که تولید گزانگبین سال بسال نقصان یابد .
گزانگبین ماده‏ایست که توسط حشره
Cyamophila dacora از خانواده Paylidae که در اثر تغذیه شیره گیاه AStragalus adcendens در ایران در حاشیه شمال شرقی زاگرس در ارتفاع 2000 تا 3000 متری و در حوالی آباده تا نزدیکی گلپایگان ( آباده ـ سیمیرم ـ بروجن ـ شهرکرد ـ دالان کوه و خونسار ) بصورت خودرو میروید .حشره مخصوص از شیره ساقه گیاه تغذیه نموده و آنرا که در واقع گزانگبین می‏باشد بصورت فتیله‏های سفید رنگ در روی ساقه بجا می‏گذارد . عملیات برداشت از اواسط شهریور تا اواخر مهرماه در ساعات خنک روز توسط کارگران با وسائل اولیه ( سیله , چوب دستی و الک ) انجام می‏گیرد . کارگران پس از الک کردن گز انگبین آنرا در داخل جعبه‏های چوبی یا کیسه جمع آوری نموده به کارخانه حمل می‏کنند . این محصول در انبار زیر 10 درجه سلسیوس تا یکسال قابل نگهداری است .

این مطالب از سایت موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران انتخاب شده است شماره 2619 تاریخ 1367 در ضمن گه زو را با کره و نان میخورند

 


 
گزارش مراسم 14 مهر 89
ساعت ٩:۳٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸٩ : توسط : دکتر قهرمانی

 14مهر، بهانه‌ای برای تعامل بیشتر دامپزشکی با دستگاههای مرتبط با سلامت مراسم بزرگداشت روز ملی دامپزشکی، امسال با شکوه هرچه بیشتر در سالن همایش‌های بین‌المللی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و با حضور خبرنگاران رسانه‌های خبری برگزار شد.

در این همایش که با حضور وزیر جهاد کشاورزی و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس و اعضای سازمان بازرسی کل کشور، فرماندهی بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ارتش ج.ا.ا، رئیس سازمان دامپزشکی کشور، رییس سازمان نظام دامپزشکی ج.ا.ا، ، تنی چند از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله دکتر منادی تنها دامپزشک نماینده مجلس شورای اسلامی و مهندس اقبال محمدی عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، رئیس مؤسسه تحقیقات شیلات ایران و نمایندگان ولی فقیه در سازمانهای مختلف تابعه وزارت جهاد کشاورزی و رئیس هیأت مدیره جامعه دامپزشکان ایران و جمع کثیری از مقامات عالیرتبه لشگری و کشوری از ابتدا تا انتهای مراسم حضور داشتند و برخی از مدعوین به ایراد سخنرانی پرداختند.

اولین سخنران مراسم دکتر دستور رئیس سازمان دامپزشکی کشور و رئیس ستاد برگزاری مراسم 14 مهر بود که در سخنرانی خود خطاب به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: این مراسم بهانه‏ای است برای تعامل بیشتر سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت تا دامپزشکی بتواند بهتر از قبل وظایف خود را انجام دهد.
رییس سازمان دامپزشکی کشور در ادامه با تاکید براینکه دامپزشکی نقش موثری در حفاظت از سرمایه‌های دامی کشور دارد، افزود: دامپزشکی با نظارت بهداشتی فرآورده‌های خام دامی و مبارزه با بیماری‌های مشترک بین انسان و دام جایگاه ویژه‌ای در زمینه بهداشت عمومی جامعه دارد.
دکتر خلیلیان وزیر جهادکشاورزی نیز در این مراسم ضمن تبریک 14 مهر روز ملی دامپزشکی به حاضران، از عملکرد موفقیت‌آمیز سازمان دامپزشکی کشور در زمینه‌های گوناگون دامپزشکی به ویژه پیشگیری و کنترل موفقیت‌آمیز و به موقع بیماری تب‌برفکی در سال جاری تقدیر و تشکر کرد و برای اجرای برنامه‌های آتی سازمان آرزوی موفقیت کرد.
سخنران بعدی این مراسم دکتر مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بود که ضمن تبریک این روز به دامپزشکان گفت: امیدوارم به مناسبت این روز بتوانیم سلامت انسان
ها، کودکان و حیوانات را محقق کنیم.

وزیر بهداشت با اشاره به اهمیت بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان گفت: اینگونه بیماریها بدون همکاری و تعامل وزارت جهاد کشاورزی (سازمان دامپزشکی) و وزارت بهداشت قابل کنترل نخواهد بود.

وی با اشاره به موفقیت کشورمان در کنترل آنفلوآنزای نوع A گفت: بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت میزان مرگ و میر در کشورهای مختلف بر اثر این بیماری 2 تا 14 در میلیون بوده که کشور ما با حدود 140 مورد مرگ در حداقل یعنی 2 در میلیون قرار داشته است.

حجت‌الاسلام و المسلمن مصطفی پورمحمدی رییس سازمان بازرسی کل کشوردر این مراسم گفت: سلامت غذایی یکی از مهم‌ترین مسایل برای اطمینان‌بخشی به جامعه است و نیازمند یک دستگاه قدرتمند نظارتی است.

در پایان این مراسم، بیانیه ستاد برگزاری توسط دکتر مطلبی رئیس مؤسسه تحقیقات شیلات ایران قرائت شد.


 
گلایه از برگزار کنندگان محترم سومین کنگره بین المللی قلب و عروق رضوی در مشهد.
ساعت ٩:۳٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸٩ : توسط : دکتر قهرمانی

 گلایه از برگزار کنندگان محترم سومین کنگره بین المللی قلب و عروق رضوی در مشهد.

سومین کنگره بین المللی جراحی قلب و عروق رضوی با همکاری انجمن Euro – Asian Bridge ، انجمن جراحان قلب ، انجمن اینترونشنال کاردیولوژی و همزمان با برگزاری دومین کنگره بین المللی پرفیوژن ایران ، اولین دوره تخصصی ECMO و کارگاه CPR از تاریخ ۱۳ لغایت ۱۶ مهر ماه ۱۳۸۹ در مکان بیمارستان رضوی مشهد برگزار شد .

به گزارش شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی ایران اخبار ساعت 19 مورخه 18 مهر 89  ،  این کنگره با حضور بیش از ۶۰ تن  ازمتخصص و جراح قلب دنیا از ۵۸ کشور به مدت چهار روز با همکاری انجمن قلب آسیا و اروپا در بیمارستان رضوی مشهد برگزار شده است.در این کنگره علاوه بر بررسی تازه ترین یافته ها در زمینه جراحی و تبادل نظر جراحان در حوزه درمان ، انواعی از عمل های جراحی قلب به طور زنده برای پزشکان شرکت کننده پخش گردیده است .

در این کنگره همچنین گردشگری سلامت در کشورهای اسلامی بررسی و توانمندی ‌های درمان در کشورهای اسلامی شناسانده شده است.در حاشیه این کنگره هم بیمارستانهای برجسته ایران و کشورهای ترکیه ، عربستان ، بحرین ، مصر ، امارات و کویت توانمندی‌های خود را به نمایش گذاشته اند.برابر اخبار واصله  متخصصین قلب ، جراحان قلب و عروق ، بیهوشی قلب و رادیولوژیست و پرستاران محترم که تمایل به ثبت نام در این کنگره را داشته اندقبلا از طریق مراجعه به سایت بیمارستان www.razavihospital.com نسبت به ثبت نام و ارسال مقالات خود اقدام نموده اند .

اما به گزارش بخش خبری ساعت 19 شبکه یک سیما در روز یکشنبه  1389قسمتی از کارگاه آموزشی مربوطه که جراحی تجربی روی حیوانات و از جمله سگ بوده است در پارکینگ و در جوار خودروهای پارک شده محل برگزاری کنگره انجام گرفته که جای گلایه دارد به این دلیل که همچنانکه استحضار دارند سه روز قبل از برگزاری این کنگره در تقویم به نام روز دامپزشکی نامگذاری شده است که قاعدتا مطالب زیادی از طریق وسایل ارتباط جمعی در خصوص معرفی رشته دامپزشکی منتشر شده است , و با توجه به اینکه نه تنها در شهرستان مشهد بلکه در اکثر شهرهای ایران درمانگاه و بیمارستانهای بسیار مجهز دامپزشکی وجود دارد میبایست این قسمت از برنامه سومین کنگره بین المللی جراحی قلب و عروق رضوی در یکی از این مکانهای بهداشتی دامپزشکی انجام میگرفت که با توجه به حضور مهمانان خارجی از نظر شئونات هم بهتر بود .در ثانی برای بیهوش کردن سگها میبایست از دکتران دامپزشک کمک میگرفتند نه اینکه خود متخصصین محترم جراحی قلب انسان اقدام به این عمل در سگها میکردند چون در جواب خبرنگاری که در جلو دوربین از جراح محترم پرسید که ایا کار با حیوانات سخت است یا نه ایشان فرمودند: آری چون نحوه بیهوشی انها با انسان تفاوت دارد .

 


 
عذرخواهی
ساعت ٧:٤٧ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٧ مهر ۱۳۸٩ : توسط : دکتر قهرمانی

 

در صفحه آخرروزنامه شرق شماره 154دوره جدید سه شنبه 13مهر 1389 هجری شمسی شماره پیاپی 1078 آقای کامبیز نوروزی نوشته است که خانم لیندا باک برنده جایزه نوبل پزشکی در سال 2004 در دهم مارس 2006 مقاله ایدر مجله ساینس منتشر کرده و یک اظهار نظر علمی در مورد تحریک سلولهی عصبی مغز با بو نموده است چهار سال بعد از چاپ این مقاله نامه ای به همان مجله نوشته و ازمایشگاه او نتوانسته یافته های ان مقاله را باز تولید کند و ضمن درخواست پس گرفتن مقاله نوشته است (من صمیمانه از هرگونه سردرگمی که این وضعیت ممکن است ایجاد کرده باشد عذرخواهی میکنم )

پایان نقل قول از روزنامه – براستی وقتی ما از استاد تا شاگرد از رئیس تا مرئوس از پیر تا جوان هرچه گفته ایم و میگوییم همیشه انرا درست می انگاریم این خیر بسیار عجیب است یکی را میشناسم که خروجی هر کاری اگر خوب بود به خودش نسبت میدهد و اگر بد به دیگری .بیش از این مطلب را ادامه نمیدهم ولی

 پروردگارا

دادگسترا

 یزدان پاکا

 خانم لیندا باک

 را در این دنیا و بعد از فوت در آن دنیا قرین رحمت واسعه خود بفرما .

و این خوی بسیار حسنه را بتدریج در

 ما

هم

 که بنده سراپاتقصیر توهستیم

 ساری

 و جاری

 بفرما

خداوندا

پیشینیان خانم لینداباک را هم بیامرز که به او یاد داده اند بخاطر کاری که شاید در نظر ما بی اهمیت باشد عذرخواهی کند. و ما از پیشینیان خود

 گلایه مندیم که چرا به ما یاد ندادند که عذرخواهی کنیم بابت اشتباهاتمان .

پروردگارا به ما یاد بده که عذرخواهی را به فرزندان خود بیاموزیم تا انها هم بیاموزانند

این دنیا از

 من

تو

او

ما

شما

و ایشان

 تشکیل شده است و بغیر از ذات احدیت

موجود دیگری نیست

پروردگارا به

 من

تو

او

ما

شما

و ایشان

 عذرخواهی را بیاموز

 


 
معراج
ساعت ۸:٤٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٥ مهر ۱۳۸٩ : توسط : دکتر قهرمانی

 

 

امیرخسرو دهلوی

 صفت معراج

شبی همچون سواد چشم پاکان

نهفته رو، ز چشم خوابناکان

ز نور او کینه پرتوی بدر

ز قدر او نموداری شب قدر

فلک مه را بسی دندانه کرده

وزان گیسوی شب را شانه کرده

مهش در چشم نیکان ریخته تاب

فگنده چشم بد را پردهٔ خواب

چو زینسان زیوری بستند شب را

به احمد جبرئیل آمد طلب را

نویدش داد کای سلطان عشاق

به عزم عرش والا، قم علی الساق

براقی پیشکش کردش فلک گام

که وهم از وی به حجت تگ کند وام

دو گامی زین جهان تا آن جهانش

دو جولان از مکان تا لا مکانش

سیه چتر از شب معراج بازش

ز «سبحان الذی اسری» طرازش

نخست اسپش به سیر فکرت آسا

شد از بیت الحرم در بیت اقصا

سبک، گنبد به گنبد شد روانه

ز بیتی تا به بیتی، خانه خانه

گذشت از هفت سیاره به یک دم

ز دوشش برج بلکه از شش جهت هم

ره از صف ملائک گشته صف صف

هم از رف برگذشت و هم ز رفرف

بسدره ماند هم پرواز والا

وز آنجا رفت بالا مرغ بالا

رسید آنجا که نتوان گفت جائی

هوائی در گرفتش بی هوائی

در آمد خازنی از وحدت آباد

جهت را شش خزینه داد بر باد

جهت چون پرده برد از پیش دیدار

جمالی بی جهات آمد پدیدار

چو هستی نیست گشت از هست بی نیست

عیان شد هستی ای کوهست معنیست

لقائی دید کانجا دیده شد گم

نه دیده بل همه هستی مردم

در آن حضرت چو خواهش را محل دید

همه مشکل به کار خویش حل دید

گروه خویش را فریاد رس گشت

گران بار عنایت باز پس گشت

از آن بخشش که دامانش گران کرد

ره آوردی به مسکینان روان کرد

به یک قطره ز دریای الهی

فرو شست از همه امت سیاهی

هزاران شکر یزدان را که ما را

سبرد آن فرخ ابر با حیا را

که چون خورشید حشر آید به گرما

از آن بی سایه باشد سایه بر ما

خطابش سکه بر دینار خور زد

قمر را مهر و انشق القمر زد

سریر شرع، تخت پائدارش

به تختش چار عمده چار یارش

از آن هر چار ایمان سخت بنیاد

چنان کز چار عنصر آدمی زاد

ابوبکر اول آن هم منزل غار

که دوم جای پیغمبر شدش یار

عمر دوم، که بستد جان ز فرزند

که زنده کرد از آن عدل خداوند

سوم عثمان، دو صبح صدق را مهر

که گشت از مهر قرآن روشنش چهر

چهارم حیدر آن در هر هنر فرد

فقیه و عالم و مرد و جوان مرد

دگر یاران که سیارات نوراند

امم را پیشوای راه دوراند

ز ما بادا درود بی کرانه

فراوان خاک بوس چاکرانه

نخست اندر جناب مصفائی

کزو دارد دل ما روشنائی

پس اندر خدمت آن پاک جانان

که بودند آن ملک را هم عنانان

مبادا جان ما بی یادشان شاد!

همیشه یادشان در جان ما باد!